Najnovšie články

Najnovšie komentáre

  Kategórie

  Zmeny o ktorých je dobré vedieť – zmeny v PZP

  Dnes na tému povinného zmluvného poistenia.

  Možno ste už postrehli, že od júla tohto roku sa zmenila zelená karta na bielo čiernu.

  Keď sa budete v Slovenskej republike alebo v zahraničí preukazovať „zelenou kartou“, ktorá je potvrdením, že na vaše vozidlo je uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (Ďalej len PZP), je dovolené, aby karta bola od 1.7.2020 v zelenej farbe alebo bielo-čiernej farbe.“

  Je ale dobré vedieť, že začíname prechodným obdobím, počas ktorého budú v platnosti oba typy kariet- pôvodná zelená a nový bielo- čierny variant. (*pozn. zdroj – materiál Slovenskej akadémie poisťovníctva.)

  ZOPÁR RÁD A TIPOV K POVINNÉMU ZMLUVNÉMU POISTENIU VOZIDIEL

  1. Ak nemáte zaplatenú zmluvu PZP, dajte si pozor, poisťovne od vás môžu nárokovať náhradu toho, čo za vás plnili.
  2. Moje odporúčanie – pri poistnej udalosti volajte políciu, teda aj keď je škoda nižšia ako 3 990 €. Jednak je veľmi ťažké pre laika odhadnúť, aká výška škody v skutočnosti nastala. A taktiež pokiaľ nemáte ako preukázať súvislosť nehody, znalec bez mapy dopravnej nehody, nevie vyhotoviť znalecký posudok. Teda môže nastať problém s poistným plnením. Síce pri privolaní polície zaplatíte pokutu, ale vyhnete sa problémom pri plnení škodovej udalosti.
  3. Stojte si za tým, aby vinník ihneď zavolal do svojej poisťovne a nahlásil poistnú udalosť. Nemáte totiž záruku, že to spraví neskôr.
  4. Nafoťte si celé okolie nehody. Ideálne ak vinník odfotí aj vodičský preukaz a pošle ho do poisťovne ihneď po telefonickom nahlásení dopravnej nehody, resp. škodovej udalosti.
  5. Majte vždy tlačivo „Správa o nehode“ pri sebe. Prípadne majte stiahnutú appku „e-accident“ vo vašom telefóne (zatiaľ funguje len pre iphone).

  A viete, že na svojom poistení PZP môžete mať pripoistené aj iné riziká?

  Napr. stret so zverou, čelné sklo, poistenie sedadiel, a rôzne iné

  Netreba zabúdať, že pri vycestovaní do zahraničia vlastným autom je vhodné mať navyše poistené aj svoje vozidlo. Síce sú to nejaké eurá navyše, ale môže sa vám to vyplatiť. O tom už ale nabudúce, nakoľko to sa týka cestovného poistenia. 🙂

  Ak máte otázky, veľmi rád vám ich odpoviem. Využite kontaktný formulár.

  Majte pekný deň! 🙂

  Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber noviniek, užitočných rád a finančných tipov.

  * povinné údaje
  .
  .
  .
  .