Najnovšie články

Najnovšie komentáre

  Kategórie

  MÁTE UŽ SVOJU HYPOTÉKU V SUCHU?

  Máte hypotéku, prípadne plánujete financovanie bývania? Tento krátky článok Vám pomôže sa lepšie zorientovať.

  Ak v dnešnej dobe máte hypotéku zafixovanú na krátku dobu, aj keď s úrokom pod 1% percento, môže sa stať, že vás splátka v budúcnosti prekvapí.
  Priestor aby úrokové sadzby naďalej klesali moc veľký nie je.
  Je síce možnosť dojednať aktuálne hypotéku s fixáciou na 3 roky s úrokom 0,36%, ale to sa nemusí v budúcnosti oplatiť.
  A pozor i na to, že úrok nie je jediný ukazovateľ, na ktorý sa treba pozerať. Je treba mať na zreteli i ostatné produkty (s poplatkami), ktoré budete musieť v banke využívať, aby ste tento úrok získali. Zo skúsenosti viem, že hypotéka sa môže takto riadne predražiť.
  Nemám vešteckú guľu, ale spoliehať sa na to, že úroky ostanú nezmenené i nasledujúce roky, by bolo veľmi odvážne tvrdenie. Napr. aktuálne úrokové sadzby sú v Českej republike na úrovni 4 %. Tvrdiť, že to bude TERAZ rovnaké i u nás si nedovolím. Zatiaľ tomu nič nenasvedčuje. Nakoľko Slovensko patrí do eurozóny a riadi ho Európska centrálna banka a ČR je riadená Českou národnou bankou čiže si môžu dovoliť intervencie iného rozsahu.

  TÝM, ŽE ALE ZAFIXUJETE SVOJU HYPOTÉKU NA 10 ROKOV S ÚROKOM OKOLO 1% URČITE NIČ NEPOKAZÍTE. NAOPAK, MÔŽETE ZÍSKAŤ.

  Pre lepšie pochopenie sa pozrime na príklad:
  Aktuálne máte hypotéku s úrokom 1,2 % s Fixáciou na 3 roky so splatnosťou 25 rokov. Výška úveru je 100 000 €, teda Vaša splátka bude 386 €
  Ako to môže vyzerať za 3 roky? Zostatok (istina) úveru po troch rokoch bude 89 522 €

  Možnosť 1.
  Pri fixácii vám banka ponúkne úrok 1% opäť s fixáciou na 3 roky. Splátka bude 379 €.

  Možnosť 2
  Pri fixácii vám banka zmení úrok na 3,2%, nakoľko v eurozóne išli úrokové sadzby smerom nahor. Vaša splátka sa zmení na 473 €, čo je takmer o 90 € naviac. Ak by to boli až 4%, čo bolo v minulosti považované za dobrý úrok, tak splátka by bola až 510 €. V tomto prípade by to už bolo o 124 € viac, ako splátka na ktorú ste boli zvyknutý.

  Ten kto sa rozhodne konať pasívne, čiže TERAZ by žiadnu zmenu nespravil, tak za nastávajúce tri roky po zmene fixácie by banke zaplatil o 4 464 € naviac.

  Možnosť 3
  Úver refinancujete teraz s fixáciou na 10 rokov s úrokom 0,99 % Vaša splátka bude 376 € a nezmení sa najbližších 10 rokov.

  ČO MÔŽETE ZÍSKAŤ, ŽE SA ROZHODNETE PRE TÚTO MOŽNOSŤ ?
  – S dlhšou fixáciou môžete získať stabilitu a lepšie plánovať svoje výdavky, nakoľko výška splátky sa vám nezmení 10 rokov.
  – Môžete si byť istý, že za tri roky sa vám splátka nezmení.
  – Ak po 10 rokoch úroky narastú, tak váš zostatok na úvere bude už podstatne nižší, čo sa až tak na splátke výrazne neprejaví.
  – Požiadať o zmenu môžete aj domovskú banku, treba byť však obozretný. Mimo fixácie môžu banky za zmeny účtovať poplatky a trh vám môže ponúknuť lepšie podmienky. Treba si spraviť prieskum.
  – Ak požiadate o zmenu v konkurenčnej banke, viete zmenu spraviť bez poplatkov (záleží, ktorú banku využijete), čiže náklady spojené s refinancovaním vám nová banka preplatí.
  Bude iste zaujímavé sa vrátiť k článku za 3 prípadne 6 rokov. Som však presvedčený, že tí ktorí sa budú riadiť možnosťou 3, budú spokojní aj za 6 rokov.

  V článku, ktorý vyjde už čoskoro sa pozrieme na to, ako môže investovanie ovplyvniť hypotéku.

  Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.

  Chcete bližšie informácie konkrétne k Vášmu úveru? Kliknite na tlačidlo KONTAKTOVAŤ nižšie. 

  Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber noviniek, užitočných rád a finančných tipov.