Najnovšie články

Najnovšie komentáre

  Kategórie

  Neschovávajme sa pred budúcnosťou

  Obyvateľstvo starne. Z médií je o tom počuť čoraz viac.
  Čo to pre nás znamená? Aké dopady to bude mať na obyvateľstvo? Čo náš dôchodok? Dá sa to nejako zabezpečiť? Kto bude pracovať na naše dôchodky? Kto zaplatí naše dôchodky?
  Kde sporiť na dôchodok? V prvom, druhom, treťom a či aj vo štvrtom pilieri?
  Koľko si odkladať na dôchodok?
  Výška dôchodku bude záležať od viacerých parametrov:
  – Demografický – obyvateľstvo starne. V súčasnej dobe na jedného dôchodcu prispieva 1,9 pracujúcich. V roku 2060 to bude v pomere 1:1.
  – Parametre dôchodkového systému: posunutie veku odchodu do dôchodku…
  – Ekonomické – výška odvodov do 1.a2.piliera, ekonomický rast = rast mzdy, miera zamestnanosti.
  Už v dnešnej dobe je priemerný dôchodok zo sociálnej poisťovne- teda z 1.piliera dotovaný vo výške 28% zo štátneho rozpočtu. Je tu teda predpoklad, nakoľko bude dôchodcov pribúdať, v sociálnej poisťovni bude na dôchodky čím ďalej menej financií. V 2. Pilieri je pozitívne to, že výška odvodov sa zmenila. Aktuálne v tomto roku je to 5%. Táto suma bude každým rokom narastať o 0,25% až sa zafixuje na šiestich percentách čo bude v roku 2024. Spoliehať sa však na to tak isto nemôžeme, nakoľko 2.pilier prešiel od svojho vzniku viacerými zmenami. Napríklad pri vzniku príspevky do tohto piliera boli vo výške 9%.
  Je predpoklad – záleží ako sa budú vyvíjať finančné trhy, že ten kto využíva oba piliere, teda 1.aj 2. tak bude mať o niečo vyšší dôchodok.
  3.pilier – doplnkové dôchodkové sporenie sa oplatí hlavne vtedy, keď prispieva zamestnávateľ. Nie je to však jeho povinnosť. A história už ukázala, že v období kríz zamestnávatelia odstupujú od tohto benefitu, buď znižujú príspevky, alebo ich zrušia úplne.
  Keď si to pekne zhrnieme, tak zistíme, že ani na jeden z týchto pilierov sa nevieme spoľahnúť, nakoľko ich nevieme ovplyvniť.
  ČO Z TOHO VYPLÝVA?
  Spoliehajme sa sami na seba! Máme tu neoficiálny 4.pilier. Je to všetko čo si za účelom dôchodku odložíme my sami. Treba však vybrať ten správny finančný nástroj. Určite to nie je bežný a ani sporiaci účet v banke, nakoľko ročné zhodnotenie je omnoho nižšie oproti tomu aká je priemerná ročná inflácia. Tieto účty nám majú slúžiť na iný účel. Pri výbere správneho produktu záleží od toho koľko si vieme odkladať, taktiež od nášho veku a taktiež do akej miery vieme znášať riziko poklesu hodnoty investície. Vyskúšajte si jedinečnú kalkulačku dôchodku od spoločnosti OVB Allfinanz a.s. ktorú nájdete na odkaze nižšie.
  https://moje.ovb.sk/calcs/…
  Ak potrebujete pomôcť s výberom toho správneho nástroje, neváhajte ma kontaktovať.

  Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber noviniek, užitočných rád a finančných tipov.